Dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, najlepszą opcją będzie wybór sprawdzonej platformy inwestycyjnej, dzięki czemu zyskujemy dostęp do szeregu instrumentów finansowych!

Platforma inwestycyjna – co to? Jak zacząć?

Platforma inwestycyjna to profesjonalna aplikacja, za pomocą której możemy dokonywać przeróżnych transakcji na rynkach walutowych i towarowych. Wystarczy wybrać jedną z nich, założyć rachunek i zacząć działać. To naprawdę łatwe, szczególnie że nowoczesne aplikacje handlowe są bardzo łatwe w obsłudze i dostępne przez przeglądarkę albo jako aplikacja na Android lub iOS. Żeby rozpocząć handel, musimy zasilić depozyt, wpłacając minimalną kwotę, jaka różni się w zależności od dostawcy. Średnio wynosi od 100 do 500 euro, choć i zdarzają się też dostawcy pozwalający wpłacić ledwie 20 euro. 

Platforma inwestycyjna a opłaty. O czym pamiętać?

Brokerzy zarabiają na tym, że udostępniają zasoby swojej platformy inwestycyjnej, dlatego też każdy klient powinien zwrócić uwagę na to, na jakie opłaty powinien się przygotować. Najważniejszy parametr odnosi się do spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna a sprzedaży. Im jest mniejszy, tym lepiej dla inwestora, dlatego też platforma inwestycyjna o korzystnym spreadzie jest godna polecenia. Nie zapominajmy jednakże, że istnieją też inne koszty, na przykład opłaty za zamówienie. U niektórych pobierana jest z tego tytułu dodatkowo prowizja, lecz są też i tacy, którzy mają tę usługę bezpłatną. Mogą to być też opłaty za prowadzenie rachunku, pobierane na przykład co miesiąc za korzystanie z aplikacji (warto wcześniej to sprawdzić) i koszty wypłaty środków, w sytuacji, gdy zechcemy wypłacić swoje zyski. Są one przeważnie stałe, nie ponosi się też ich zbyt często, np. raz na miesiąc. 

Jak wybrać platformę inwestycyjną?

Platforma inwestycyjna umożliwia traderom handlować na rynku Forex, CDF, jak i wielu instrumentów finansowych, a wszystko to dzięki dostępowi do różnych rynków. To jednocześnie duże możliwości korzystania z wbudowanych funkcji, takich jak narzędzia do analizy technicznej. To szczególnie istotne dla osób początkujących, dla których wybór właściwej platformy inwestycyjnej to większe szanse na sukcesy inwestycyjne przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka utraty środków. Wiadomo, że choć sama platforma inwestycyjna nie zapewni sukcesów, to jednak w dużym zakresie przyczyni się do lepszych, przemyślanych działań. 

To więc niezwykle ważne, żebyśmy wybrali platformę inwestycyjną idealną pod kątem opłat, łatwości obsługi i możliwości wyboru różnych aktywów. Zwracajmy więc uwagę na to, by opłaty były jak najniższe. Jeśli są one zbyt wysokie, to nasze zarobki zostaną mocno uszczuplone. Nim więc postawimy na daną platformę, zwróćmy uwagę na tabelę prowizji, opłat i kosztów związanych z wypłatą środków.

Bardzo ważna jest łatwość użytkowania platformy brokerskiej, która powinna być maksymalnie intuicyjna. Istotne, aby poszczególne czynności wykonać w jak najkrótszym czasie. Oceńmy przy tym, jak wygląda sprawa ze wsparciem – czy jest dostępne w każde dni tygodnia, w języku polskim i w dogodnej dla nas formie. Wybór aktywów powinien być możliwie jak najbogatszy, zapewniając dostęp do wielu z nich: akcji, walut, surowców, kryptowalut, CFD itp. 

Mając do dyspozycji profesjonalną platformę inwestycyjną, zwiększamy swoje szanse na pomnożenie środków pieniężnych, zmniejszając jednocześnie ryzyko ich utraty!