W świecie internetu, gdzie ludzie podążają za modą i za wszystkim tym, co jest na topie, jest coraz więcej zainteresowanych osób zarobkiem w sieci. Jeszcze kilka lat temu blogowanie było skierowane dla osób z pasją, które chcą podzielić się wiedzą z danego tematu. Blogi tworzone były z myślą o przekazywaniu ciekawych informacji oraz budowaniu społeczności, oraz zaangażowania naszych czytelników. Zakładając bloga, chcemy jak najwięcej wyciągnąć z niego korzyści, nie tylko przekazywanie treści ludziom, ale także generowanie zysków i dodatkowych benefitów (barter) z prowadzenia strony. Zarobki z blogowania często są wyższe niż u osób pracujących na etacie. Jak zacząć zarabianie na blogu? Jak rozpocząć współpracę z największymi, światowymi markami? Ile można zarobić na blogu? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w tym artykule.

Jak zacząć zarabianie na blogu?

Oczywiście na samym początku musimy mieć bloga. Założyć go można na gotowych platformach, co często zrobimy sami, lub stworzyć od podstaw, w czym musi pomóc nam profesjonalista (zakup hostingu, domeny, szablonu oraz optymalizacja pod kątem SEO). Z darmowych platform blogowych polecam Bloggger.com lub WordPress.com. Musimy mieć również tematykę, którą będziemy powtarzać w treściach na naszym blogu. Ważne jest, aby mieć pomysł na to, aby nasi czytelnicy chcieli wracać i czytać kolejne wpisy. Najlepiej skupić na jednym wąskim temacie niż pisaniu o wszystkim i niczym. Niestety aktualnie tematyczne blogi mają większą szansę przebicia się i zbudowania wokół swojego bloga grona stałych czytelników. Warto pomyśleć o tym, aby pisać teksty, które w jakiś sposób pomogą naszym czytelnikom. Warto robić ładne zdjęcia, czy nagrywać ciekawe filmiki, robić dodatkowe infografiki, które przyciągną naszych odbiorców na dłużej, a dodatkowo chętnie będą udostępniać nasze wpisy w social mediach. Jeżeli już to wszystko zostało wybrane i zaprojektowane, wiesz, o czym chcesz pisać i masz na siebie pomysł to dobry moment, aby zacząć myśleć jak na tym zarabiać. Jest kilka sposobów, aby zacząć to robić, niestety nie wszystkie sposoby zarabiania na blogu są dobre dla każdego blogera. Wiele zależy od naszego ruchu, zaangażowania czytelników, a także od tematyki naszej strony.

Jakie są sposoby na zarabianie na blogu?

Sposób na zarabianie na blogu jest bardzo wiele, ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia i kreatywność. Pamiętaj, aby wybrać taki sposób monetyzacji bloga, który sprawdzi się idealnie pod Twoją niszę lub tematy, które poruszasz na swoim blogu. Najlepszym sposobem jest łączenie kilku metod, w ten sposób możemy znacznie zwiększyć potencjalny zarobek z prowadzenia bloga. Bardzo ważnym aspektem jest dywersyfikacja różnych źródeł naszego dochodu.

Programy partnerskie i sieci afiliacyjne

Na tę chwilę nie można się obejść bez programów partnerskich. Jest to dobry początek dla każdego bloga. Marketing partnerski polega na promowaniu produktów lub usług, za pomocą specjalnych linków, zarobki rozliczane są poprzez prowizję ze sprzedaży do nawet 50% lub pozyskanie leada (np. wypełnienie formularza kontaktowa, zapis do newslettera). Najbardziej popularne są prowizje za polecenie kont bankowych lub pożyczek przez internet. Otrzymujemy wysoki procent od transakcji, każdej osoby, która kliknie nasz link i zakupi usługę lub dany produkt (najlepsze prowizje są dostępne w usługach finansowych). Czasem duże firmy oferują prowizje za kliknięcie wygenerowanego linka, tak działa np. porównywarka sklepów Ceneo, oferuję swoim partnerów prowizję za kliknięcia oraz procent od sprzedaży. Linki takie możemy wygenerować poprzez specjalne serwisy afiliacyjne. Na rynku powstaje coraz więcej programów afiliacyjnych, firmy chętnie korzystają z tej formy pozyskania nowych klientów i generowania większej sprzedaży w sklepie. Są również przedsiębiorcy, którzy oferują współprace bezpośrednio dla blogerów i od tego naliczane są prowizje.

Przykładowe sieci partnerskie:

 1. Ceneo.pl
 2. Tradedoubler.com
 3. MyLead.global
 4. Lead.Network
 5. webePartners.pl
 6. Convertiser.com
 7. NetSalesMedia.pl
 8. ParPay.pl

Google AdSense, czyli reklamy na Twoim blogu lub stronie!

Google adsense

Reklamy Google AdSense bardzo dobrze sprawdzają się na tematycznych blogach oraz stronach z niszową tematyką, na których jest już większy ruch. Jest to najprostszy sposób na zarabianie pieniędzy na blogu, każde kliknięcie reklamy daje mały lub większy zarobek. Google Adsense umożliwia wyświetlanie reklam na naszej stronie w sposób automatyczny, wszystko odbywa się za pomocą dodania odpowiedniego kodu do naszej witryny. Dla bardziej zaawansowanych osób polecamy jednak samodzielne ustawienie reklam w odpowiednich miejsca, w taki sposób, aby zwiększyć CTR. Dobre i optymalne ustawienie reklam przyczyni się do większego zarobku z naszego bloga. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Google Adsense, warto przetestować ten sposób jako dodatkową monetyzację bloga. Wystarczy umieścić reklamy w odpowiednich miejscach na swoich stronach. Warto pamiętać o tym, że stawki zależne są od wielu czynników. Należy zadbać o swoje unikalne i oryginalne treści, dodatkowo warto testować różne ustawienia reklam. Występują również alternatywy dla Google AdSense takie jak AdNow.com czy PopAds.net. Warto zainteresować się pojęciem reklam natywnych. Wiele sieci reklamowych działa na podobnych warunkach. Jednak najlepsze stawki według wielu blogerów zapewnia właśnie sieć Google Adsense. Jeżeli sami nie potraficie ustawić reklam na swoim blogu, warto zlecić to profesjonaliście, aby uzyskać jak największy dochód z tego typu zagadnień.

Sprzedaż artykułów sponsorowanych, umowa barterowa

Jesteśmy pewni, że wiecie, na czym polega umowa barterowa. Jest bardzo często wykorzystywana przez firmy, czy to duże, czy mniejsze. Dla mniej zorientowanych jest to umowa pomiędzy firmą a blogerem, który świadczy swoje usługi, czyli reklamę na blogu w zamian za produkt danej firmy. Jednak nie zawsze jest to uważane za dobre rozwiązanie. Można też zaproponować napisanie lub publikacje artykułu sponsorowanego, oczywiście za określoną wcześniej stawkę. Opisujemy konkretny temat otrzymany od firmy, większość artykułów jest przygotowywanych w formie recenzji produktu lub usługi, dodatkowo często z linkiem do danego produktu lub sklepu. Jeśli chcesz rozpocząć zarabianie z markami w taki sposób, warto stworzyć specjalną zakładkę u siebie na stronie pod tytułem „Współpraca”. Umieszczamy tam formy kontaktu do siebie oraz ewentualne szczegóły takie jak statystyki ruchu z Google Analytics, liczbę obserwujących w mediach społecznościowych (instagram/facebook) czy informacje o markach, z którymi już współpracowaliśmy. Jeżeli nie widzimy żadnego zainteresowania od strony firm, możemy samemu napisać do kilku sklepów, i zaproponować publikacje artykułu sponsorowanego.

Przykładowe miejsca, gdzie kupisz lub sprzedaż artykuł sponsorowany:

 1. WhitePress.pl
 2. Linkhouse.co
 3. ReachBlogger.pl

Stwórz własny produkt! E-book, poradnik lub inną ciekawą rzecz.

Pamiętajcie o tym, aby testować różne formy współpracy. Brońcie się treścią oraz ciekawym pomysłem na siebie. Jeżeli opisujecie tematy, których ludzie poszukują każdego dnia, warto zainwestować również w pozycjonowanie strony. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z agencji SEO. To dobra forma na pozyskanie dodatkowe ruchu na naszego bloga. Najlepiej sprawdza się to wtedy, gdy prowadzicie sprzedaż swoich produktów. Może to być ciekawy ebook, płatny webinar lub nasze gadżety z podróży czy koszulki. Każdy znajdzie coś dla siebie co może wykorzystać, aby spieniężyć swoją stronę. Sprawdź, jak działają inne blogi powiązanie tematycznie, z jakimi firmami współpracują oraz w jaki sposób przedstawiają swoje treści czytelnikom. Jesteśmy pewni, że i Ty znajdziesz najlepszy sposób, aby zarabiać na swoim blogu.

zestaw narzędzi dla wirtualnej asystentki ebook
Ebook – zestaw przydatnych narzędzi w pracy Wirtualnej Asystentki

Taki właśnie sposób promocji stosuje właścicielka bloga Inshe.pl – Patrycja. Prowadzi ona również stronę Wirtualnej Asystentki i proponuje swój E-book za zapisanie na listę Newslettera. Dzięki temu wkrótce będzie mogła się zwrócić do swoich czytelników z płatną formą E-booka, gdyż ludzie znają już samą autorkę i wiedzą, że mogą polegać na jej wiedzy i doświadczeniu. W swoim blogu przedstawia problemy i inspiruje w różnych dziedzinach. Między innymi jest to zakup mieszkania, wykańczanie wnętrz, czy praca jako rękodzielnik. Dodatkowo sama zajmuje się różnymi stronami, szeroko pojętym marketingiem internetowym dlatego proponuje swoje usługi jako Wirtualna Asystentka, co również jest ciekawym pomysłem na zarobek. W swoim darmowym E-booku zamieściła listę narzędzi, które przydają się przy pracy nad swoją stroną, blogiem czy nawet w mediach społecznościowych. Warto podarować prezent swoim czytelnikom i dzięki temu zbudzić zaufanie, które w przyszłości może zaowocować profitami wyciągniętymi z naszego bloga.

Ile można zarobić na blogu?

Wielu początkujących blogerów zadaje pytanie: Ile można zarobić na prowadzeniu bloga? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, nie ma stałej pensji za prowadzenie bloga. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i kreatywności. Nie ma także maksymalnej kwoty, jaką może osiągnąć bloger. Zarobki zależą głównie od popularności naszego bloga oraz tematów, jakie poruszamy. W przypadku recenzji produktu lub książki może to być jednorazowa kwota kilkuset złotych od nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wielu blogerów prowadzi kilka blogów, dodatkowo zajmują się swoimi kontami w social mediach, w pewnym czasie muszą zatrudnić pracowników, ponieważ nie, są wstanie wypełnić wszystkich obowiązków. Blogowanie to bardzo czasochłonne zajęcie, trzeba się temu oddać, aby w pewnym momencie zyskać odpowiednie profity. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z blogowaniem tylko i wyłącznie z myślą o pieniądzach, to od razu mówimy to nie tędy droga. Daj sobie spokój z blogowaniem, z pewnością znajdziesz inne zajęcie, które da ci stały zarobek.

zarobki z bloga

Wielu blogerów nie chwali się swoimi zarobkami, dlatego trudno jest określić średnie zarobki. Branża jest na tyle młoda, że nie ma żadnych oficjalnych danych dostępnych o średnich zarobkach blogerów w Polsce. Wiemy jednak, że ta branża jest bardzo perspektywiczna, dlatego z pewnością będzie generować coraz większe zarobki.

Masz ciekawy pomysł lub sposób jak zarobić na prowadzeniu bloga? Podziel się nim w komentarzu.